Usługi bankowe w Polsce

Każdego roku banki działające na polskim rynku wprowadzają nowe usługi lub udoskonalają już istniejące. Kredyty, lokaty, leasingi, konta – to najpopularniejsze z nich. Jakie są jednak rodzaje usług bankowych i czym tak naprawdę one są? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym są usługi bankowe? Najprościej będzie to ująć słowami, iż usługi bankowe to czynności, które są świadczone przez banki i instytucje bankowe. Są one skierowane zarówno do osób indywidualnych jak i instytucjonalnych. Jak możemy podzielić usługi świadczone przez banki? Najprościej będzie podzielić je na usługi depozytowe, usługi kredytowe, usługi rozliczeniowe, usługi związane z transakcjami zagranicznymi, usługi rynku kapitałowego oraz usługi dodatkowe. Usługi depozytowe to nic innego jak usługi związane z zakładaniem lokat, kont oszczędnościowych czy też innych rodzajów kont. Są to usługi polegające na tym, iż wpłacamy do banku pieniądze, a bank w zamian jest skory zapłacić nam odpowiedni procent za możliwość obracania naszymi pieniędzmi gdy akurat my z nich nie korzystamy. Procent ten zwykle jest niewysoki i często nie starcza nawet na pokrycie inflacji. Usługi rozliczeniowe to usługi polegające na przyjmowaniu naszych zleceń i dyspozycji. Przykładem mogą być zlecenia dokonania przelewu, wpłaty, wypłaty lub nadpłaty kredytu. Zwykle za takie transakcje bank pobiera prowizje, dlatego warto wcześniej zapoznać się z odpowiednimi zapisami umów naszych kont czy kredytów. Usługi związane z transakcjami zagranicznymi to jak sama nazwa wskazuje wszelkie usługi, w których będzie brał udział kapitał zagraniczny lub inny podmiot zagraniczny.

Usługi rynku kapitałowego to już inna para kaloszy. Są to usługi najczęściej związane z domami maklerskimi, a więc obrót akcjami, obligacjami i innymi instrumentami finansowymi. Usługi dodatkowe to wszelkie inne usługi nie wchodzące w zakres usług przez nas wcześniej wymienionych. W obecnych czasach na szczególną uwagę zasługują jednak tak zwane nowoczesne usługi bankowe, które swoim zakresem obejmują już praktycznie każdy z podstawowych typów świadczonych przez banku usług. Mowa tutaj oczywiście o obsłudze online, szybkich i wygodnych przelewach, możliwości korzystania z różnych produktów bankowych bez wychodzenia z domu. Wiele banków świadczy usługi fakturowania czy pomocy w zakładaniu własnej firmy. Niewyobrażalne już jest korzystanie z bankowości internetowej bez odpowiedniej aplikacji, dzięki której jesteśmy w stanie przelewu dokonać w ciągu dosłownie kilku sekund. Nowoczesne usługi mobilne są przyszłością, z której banki skrzętnie korzystają. Czy w przyszłości banki zrezygnują całkowicie z obsługi tradycyjnej? Może nie w najbliższej, ale jest całkiem prawdopodobne, że część takich usług będzie ograniczana z przechodzeniem na obsługę czy to telefoniczną czy też online.