Rośliny jadalne

Sezon na fasolkę szparagową: Kiedy i jak najlepiej uprawiać tę roślinę?

Autor Maja Łaciak
Maja Łaciak19.06.20246 min.
Sezon na fasolkę szparagową: Kiedy i jak najlepiej uprawiać tę roślinę?

Fasolka szparagowa sezon uprawy tej popularnej, smacznej i niezwykle zdrowej rośliny oznacza dla wielu ogrodników prawdziwe wyzwanie! Jak zapewnić jej odpowiednie warunki, by obficie obrodziła? W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje - od przygotowania stanowiska, przez właściwy termin sadzenia, aż po pielęgnację i zbiory. Podpowiem też, jak wydłużyć sezon na świeże fasolki, a nawet uprawiać je zimą!

Kluczowe wnioski
 • Odpowiedni termin sadzenia fasolki szparagowej zależy od regionu, ale generalnie zaleca się robić to wiosną, po ustaniu przymrozków.
 • Stanowisko powinno być nasłonecznione, z przepuszczalną glebą o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.
 • Fasolka lubi systematyczne nawadnianie i regularne nawożenie, zwłaszcza potasem.
 • Zbiory najsmaczniejszych fasolek rozpoczynaj, gdy mają około 10 cm długości.
 • Przedłużyć okres zbiorów można uprawiając fasolkę w tunelu foliowym lub ogrzewanej szklarni.

Kiedy i jak sadzić fasolkę szparagową - optymalne terminy

Rozpoczynając przygodę z uprawą fasolki szparagowej, warto zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego terminu sadzenia. Ta popularna roślina wymaga bowiem specyficznych warunków, aby dobrze się rozwijać i obficie rodzić. Ogólnie sezon na fasolkę szparagową przypada na ciepłe miesiące wiosny i lata, jednak konkretne daty mogą się różnić w zależności od regionu.

W chłodniejszych rejonach kraju zazwyczaj zaleca się rozpoczęcie uprawy fasolki szparagowej dopiero po 15 maja, kiedy minie już ryzyko przymrozków. Wówczas gleba powinna być już odpowiednio ogrzana, a średnia dobowa temperatura utrzymywać się powyżej 10°C. Pamiętajmy, że chłód i wilgoć bardzo niekorzystnie wpływają na rozwój tej rośliny!

W rejonach o łagodniejszym klimacie fasolkę szparagową można sadzić nieco wcześniej - na początku kwietnia lub nawet pod koniec marca. Ważne jednak, by gleba była już dobrze ogrzana i przeschnięta. Nasiona najlepiej skiełkują w temperaturze 18-25°C.

Rozsadę fasolki szparagowej można wysiewać około 4 tygodnie przed planowanym terminem sadzenia w gruncie. Dzięki temu zyskamy młode, zdrowe rośliny, które szybciej zaczną owocować. Stosując uprawę rozłogową metodą pnącą, na jednym metrze kwadratowym wystarczy posadzić 5-6 roślin.

Pielęgnacja fasolki szparagowej w ogrodzie - nawożenie

Aby uzyskać obfite plony pysznych fasolek szparagowych, kluczowa jest nie tylko odpowiednia uprawa, ale także właściwa pielęgnacja. Roślina ta ma bowiem dość duże wymagania nawozowe, zwłaszcza w zakresie potasu, który odpowiada za proces kwitnienia i zawiązywania strąków.

Już podczas przygotowywania grządki warto zasilić glebę kompostem lub obornikiem, które zwiększą pulę składników pokarmowych. Kolejne nawożenie powinno nastąpić tuż przed sadzeniem - dobrze sprawdzą się specjalne nawozy wieloskładnikowe dla roślin strączkowych. Następnie fasolkę szparagową należy regularnie podlewać i co 2-3 tygodnie zasilać nawozem potasowym.

Dla uzyskania najlepszych rezultatów warto również sprawdzić odczyn gleby, który powinien mieścić się w zakresie lekko kwaśnym do obojętnego (pH 6-7). Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, konieczne będzie wapnowanie. Sprzyjający będzie także dodatek popiołu drzewnego, który oprócz potasu dostarczy również innych ważnych składników.

 • Zasilanie pierwsze: kompost lub obornik jesienią
 • Nawożenie przedsiewne: nawóz wieloskładnikowy
 • Podlewanie regularne, co 2-3 dni w upalne dni
 • Nawożenie co 2-3 tygodnie: nawóz potasowy
 • Kontrola i regulacja odczynu gleby

Ogrzewanie gleby pod fasolkę szparagową - przygotowanie

Jednym z kluczowych czynników wpływających na rozwój fasolki szparagowej jest temperatura gleby. Roślina ta najlepiej rośnie i plonuje, kiedy ziemia jest odpowiednio ogrzana - w granicach 18-25°C. Aby zapewnić jej te optymalne warunki, warto rozważyć dodatkowe ogrzewanie gruntu jeszcze przed sadzeniem.

Najprostszym sposobem na podgrzanie gleby jest założenie tunelu foliowego lub niskiej szklarni bezpośrednio na grządce. Nawet jeśli nie będziemy używać ich później, już kilka tygodni przed siewem lub sadzeniem fasolek szparagowych należy rozłożyć folię, by zgromadzić ciepło słoneczne i stopniowo ogrzać ziemię.

Inną metodą podniesienia temperatury gruntu jest zastosowanie mat grzewczych lub specjalnych kabli grzejnych układanych bezpośrednio pod powierzchnią uprawną. Takie rozwiązanie pozwala precyzyjnie kontrolować temperaturę gleby, jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami eksploatacji.

Przygotowując glebę pod uprawę fasolki szparagowej, dobrze jest również ją spulchnić i usunąć wszelkie resztki roślinne. Dzięki temu wiosenne słońce będzie mogło lepiej ogrzać glebę, a nasiona lub sadzonki będą miały optymalne warunki do kiełkowania.

Zbiory fasolki szparagowej - najlepsze metody i terminy

Zdjęcie Sezon na fasolkę szparagową: Kiedy i jak najlepiej uprawiać tę roślinę?

Jeżeli wszystkie poprzednie etapy uprawy fasolki szparagowej - od przygotowania stanowiska, przez sadzenie, aż po pielęgnację - zostały przeprowadzone prawidłowo, możemy spodziewać się obfitych zbiorów soczystych i pysznych strąków. Ważne jest jednak, by zbiory prowadzić regularnie i we właściwym terminie.

Pierwsze młode fasolki szparagowe, nadające się już do konsumpcji, możemy zbierać ok. 3 miesiące po posadzeniu. Strąki należy zrywać, gdy osiągną długość ok. 10-12 cm - wówczas są najsmaczniejsze i najdelikatniejsze. Jeśli zostawimy je na roślinie dłużej, zdrewnieją i staną się mało jędrne.

Podsumowanie

W tym tekście poznaliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat uprawy smacznej fasolki szparagowej. Dowiedzieliśmy się, że sezon na fasolkę szparagową przypada na ciepłe miesiące wiosny i lata, a optymalna temperatura do kiełkowania nasion to 18-25°C. Przedstawiono również sposoby na przedłużenie zbiorów, np. przez zastosowanie tunelu foliowego, a nawet uprawę w ogrzewanej szklarni.

Ponadto, zapoznaliśmy się z tajnikami prawidłowej pielęgnacji tych roślin. Omówiono kwestię regularnego podlewania, nawożenia - zwłaszczo potasem - oraz sprawdzenia odczynu gleby. Dowiedzieliśmy się też, jak ważną rolę odgrywa uprawa pnąca fasolki szparagowej, a także co zrobić, by uchronić się przed chorobami. Warto również rozważyć alternatywną odmianę fasolki szparagowej fioletowej, która wniesie nieco odmiany w nasze dania.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wysokie astry wieloletnie: Jak je uprawiać i zapewnić długie kwitnienie?
 2. Wysokie trawy na żywopłot: Jakie trawy ozdobne wybrać na żywopłot?
 3. Nawóz do borówek: Jak stosować jesienny nawóz do borówek w ogrodzie?
 4. Kwiat doniczkowy zielone liście: Jakie rośliny mają duże zielone liście
 5. Rodzaje borówek amerykańskich: Najlepsze podłoże i odmiany borówek
Autor Maja Łaciak
Maja Łaciak

Jestem Maja Łaciak, pasjonatka ogrodnictwa z ponad 15-letnim doświadczeniem. Jako właścicielka portalu, dzielę się wiedzą z zakresu wysiewu, roślin ozdobnych i jadalnych oraz pielęgnacji ogrodów. Moje artykuły powstają w oparciu o praktyczne doświadczenia i najnowsze badania, co gwarantuje ich wiarygodność i merytoryczność. Wierzę, że każdy może stworzyć piękny i zdrowy ogród, niezależnie od poziomu zaawansowania. Dzięki moim poradom i wskazówkom odkryjesz tajniki skutecznej uprawy, nauczysz się rozpoznawać potrzeby roślin i cieszyć się z plonów oraz pięknych kwiatów przez cały rok.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły